Wynajem lokali użytkowych to jeden z bardziej dochodowych pomysłów na biznes. Jeśli dysponujesz kapitałem, który możesz przeznaczyć na zakup lokalu usługowego lub handlowego, to nie masz na co czekać. Zanim jednak wybierzesz lokal, rozważ różne opcje, tak aby zmaksymalizować swoje zyski.

Jak wybrać nieruchomość pod usługi lub handel?

Jeśli jesteś zdecydowany, aby zacząć zarabiać na wynajmie nieruchomości użytkowych, to zrób wszystko, aby podjąć trafną decyzję inwestycyjną. Zanim kupisz lokal, weź pod uwagę kilka kwestii, dzięki którym upewnisz się, że inwestujesz mądrze.

  1. Lokalizacja. Wbrew pozorom, niekoniecznie opłaca się kupować nieruchomości w centrum miasta. Oczywiście masz wtedy większą szansę na to, że lokal szybko znajdzie najemców. Jednak pamiętaj, że taka inwestycja jest znacznie droższa. W centrum miasta czyha też więcej zagrożeń, jak chociażby włamania czy uszkodzenia mienia. Wielu inwestorów w ostatnim czasie rozgląda się raczej za lokalami na nowo budowanych osiedlach mieszkaniowych. Lokalnie oferowane usługi zawsze będą w cenie i zawsze znajdzie się ktoś chętny do otwarcia osiedlowego sklepu, kwiaciarni, piekarni czy salonu kosmetycznego.
  2. Przeznaczenie. Zastanów się, jakie usługi mogą być oferowane w zakupionym lokalu i pod tym kątem wybierz jego metraż i układ. Inne wymogi będą stawiane gabinetowi stomatologicznemu, a inne salonowi sukien ślubnych. Łódź to miasto, w którym oferowane są różne usługi, ale w niektórych branżach jest większa konkurencja niż w innych. Niektóre mają też większą szansę na sukces niż inne ze względu na zmieniające się trendy. Co ciekawe, w ostatnim czasie rośnie zainteresowanie tym, aby otworzyć salon sukien ślubnych w Łodzi. Branża weselna mocno odżyła po wielomiesięcznym zamrożeniu i obecnie suknie ślubne są towarem bardzo pożądanym, a jednocześnie na tyle ekskluzywnym, że można na takim biznesie naprawdę dobrze zarobić.
  3. Lokalny rynek nieruchomości. Zrób research i zobacz, na jaki rodzaj lokali jest obecnie największy popyt. Nie ma sensu kupować nieruchomości, która potem będzie stała pusta przez wiele miesięcy dlatego, że nie jest nią zainteresowany żaden przedsiębiorca. Zwróć też uwagę na ceny, ale niekoniecznie daj się złapać na „atrakcyjną ofertę”. Może się okazać, że tani lokal jest w kiepskim stanie lub słabej lokalizacji. Lepiej dopłacić, ale szybciej i więcej zacząć na tej inwestycji zarabiać.