Mieszkania na wynajem

Mieszkanie pod wynajem to doskonała inwestycja. Nieruchomości wciąż drożeją i choć specjaliści wróżą spadek cen w ciągu dwóch lat, to coraz więcej osób jest zainteresowanych wynajmem mieszkania. Jeżeli dysponujesz środkami na zakup, następnie wynajem mieszkania, to nie ma się nad czym zastanawiać. Średnia cena najmu mieszkania waha się między 1000 a 2000 zł. Jest to doskonały sposób na zabezpieczenie swoich środków oraz zapewnienie sobie stałego przychodu pasywnego, który może okazać się niezastąpiony na emeryturze.

Jeżeli zdecydowałeś się na taki krok, gratulujemy, zabezpieczyłeś siebie i swoją rodzinę na lata. Przed Tobą ważne zadanie, znaleźć lokatora pod wynajem. Pora zastanowić się, kogo życzyłbyś sobie jako najemcę, grupa docelowa jest bardzo ważna, ponieważ to rokuje na waszą przyszłą współpracę, jak przygotować mieszkanie, aby zachęcało potencjalnych chętnych do wynajmu? Ile powinien wynieść czynsz za Twoje mieszkanie?

Po pierwsze zastanów się nad grupą docelową, studenci? Młoda para? Samotnik, a może rodzina z dziećmi? Warto wiedzieć, że o ile w przypadku reszty możesz w każdej chwili wypowiedzieć umowę, rodzinie z dziećmi będziesz musiał zapewnić lokal zastępczy (ponadto rodzina będzie musiała się na niego zgodzić), jest też plus, rodzina z dziećmi prawdopodobnie będzie mieszkanie wynajmowała latami, nie będzie trzeba co chwilę martwic się wynajmem, rodziny również często dbają o swoje mieszkania (w przeciwieństwie do studentów), chociaż w każdym przypadku zdarzają się wyjątki od reguły. Jeżeli już zdecydowałeś, możesz zabrać się za wystrój wnętrza, tak, aby zachęcał do najmu, a nie odstraszał. Niestety na rynku ciąż jest ogromna ilość mieszkań do wynajmu, urządzonych z bardzo wyraźnym, akcentem właściciela. Jeżeli planujemy wynająć nasze mieszkanie, musimy wziąć pod uwagę, że nie każdy lubi wściekły róż w sypialni albo kwiatki z ichni, takie elementy zdecydowanie zniechęcają do podpisania umowy. Nawet jeżeli właściciel zgodzi się na zmiany, to u potencjalnego lokatora wygeneruje to dodatkowe koszty i zdecydowanie przemówi przeciwko mieszkaniu. Urządzając mieszkanie pod wynajem, postawmy na neutralne kolory. Najlepiej sprawdzi się biel, beże, szarości, drewno i czerń, pamiętajmy, że lokator i tak dopasuje mieszkanie do swojego stylu. Ostatnim zadaniem jest czynsz, na wysokość składa się wiele rzeczy, z pewnością na początek sprawdź, za ile można wynająć mieszkanie o podobnym standardzie w okolicy, następnie zastanów się, czy oferujesz swoim lokatorom coś więcej? A może czegoś w Twoim mieszkaniu brakuje? Spróbuj wystawić mieszkanie w możliwie najwyższej cenie, a dopiero po czasie zejść z niej, chyba że zależy Ci na tym, aby mieszkanie wynająć jak najszybciej.

Napisz do mnie