Nowe czy stare?

Wybór, które mieszkanie kupić, z rynku pierwotnego czy wtórnego, to decyzja uzależniona od wielu kryteriów, którym należy się przyjrzeć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Zacznę od kryteriów finansowych, ponieważ w większości ma ono ogromne znaczenie. Rynek pierwotny charakteryzuje się wyższymi cenami za metr kwadratowy, dlatego, że kupujemy mieszkanie, gdzie mamy nową zabudowę, elewację, klatkę schodową, wszystkie instalacje w domu. Płacimy za nowe, ponieważ wierzymy, że pójdzie to w parze z jakością, oczywiście często tak jest. Warto tutaj nadmienić, że mieszkania z rynku wtórnego mają za to zazwyczaj niższe opłaty, ponieważ nie jest wliczony fundusz remontowy i jeszcze długo nie będzie to potrzebne. W opłaty również bez wątpienia wlicza się wyposażenie mieszkania, nowe mieszkanie od dewelopera będziemy musieli wyposażyć w dosłownie wszystko, od założenia instalacji dostosowanych pod nasze mieszkanie, przez ściany, podłogi, meble itp. Mieszkanie z rynku wtórnego często możemy nabyć w doskonałym stanie lub wymagające małego nakładu finansowego, jednak z droższym czynszem. Przy omawianiu kosztów, warto również wspomnieć o prawdopodobnej oszczędności w nowych budynkach, dzięki nowym instalacjom oraz nowoczesnych technologiach wykorzystywanych przy budowie, w nowych budynkach możemy znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Wiele osób, przy zakupie nieruchomości kieruje się jej położeniem. Niektórym zdecydowanie bardziej zależy na położeniu blisko centrum, ciągów komunikacyjnych i strefy ekonomicznej, innym na cichym miejscu na obrzeżach miasta. W pierwszym przypadku zdecydowanie łatwiej będzie o mieszkanie z rynku wtórnego, ponieważ najlepsze tereny inwestycyjne w centrach są od dawna zagospodarowane, a nowe osiedla wraz z całą infrastrukturą powstają na obrzeżach miast. Nowe osiedla również często nie dysponują dogodnym połączeniem komunikacyjnym i dostępem do stref usługowo-handlowych.

Za rynkiem wtórnym przemawia również lepsza dostępność mieszkań. Oczywiście nie każdemu na tym zależy, jednak jeżeli jest potrzeba natychmiastowego zamieszkania, należy szukać tylko i wyłącznie na rynku wtórnym. Nowe mieszkania zostają wykupione już na etapie budowy i czekać na dostęp trzeba zazwyczaj minimum rok. Mieszkania z rynku wtórnego, często dostępne są od zaraz, co bywa niezbędne. Mieszkanie z rynku wtórnego po drobnym remoncie jest gotowe do zamieszkania. 

Ostatnim elementem jest nowoczesność, przystosowanie do potrzeb i użyteczność. Nowe budynku zdecydowanie wygrywają w tym rankingu. Nowy budynek, wyposażony w nowoczesne technologie, często przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz zaprojektowany z większą starannością przez architektów, ma zdecydowanie więcej do zaoferowania niż mieszkania w starszym budownictwie. Tak więc, jak zostało już wspomniane, wybór zależy od wielu czynników, a decydować o tym może tylko potencjalny kupiec.

Napisz do mnie