Nowe czy stare?

Nie taka pompa ciepła droga, jak ją malują! Choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że zakup i montaż urządzenia to kosztowna sprawa, to jednak w dłuższej perspektywie – bardzo opłacalna. To bez wątpienia rozwiązanie dla oszczędnych!

Montaż pompa ciepły – ile kosztuje?

Montaż nowoczesnej i ekologicznej pompy ciepła niesie ze sobą całe mnóstwo korzyści. Osoby, które zdecydowały się na to rozwiązanie bardzo je sobie chwalą, podkreślając, że dzięki niemu płacą zdecydowanie niższe rachunki za ogrzewanie. Jak to możliwe? Urządzenie korzysta z odnawialnych źródeł energii: powietrza, wody lub gruntu, w związku z czym nie generuje zbędnych kosztów.

Żeby płacić mniej, trzeba jednak zapłacić nieco więcej, aby pompę ciepła zamontować. Nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje montaż pompy ciepła. Nie jest to bowiem wartość stała – zależy od kilku czynników, które omawiamy poniżej.

Jakie czynniki wpływają na koszt montażu pompy ciepła?

Cena montażu pompy ciepła zależy od kilku czynników. Należą do nich m.in.

– umiejscowienie domu: strefa klimatyczna, uwarunkowania geologiczne,

– konstrukcja budynku: szczelność, stolarka, etc.,

– wielkość domu,

– metoda ogrzewania budynku, przykład: ogrzewanie podłogowe wymaga niższej temperatury zasilania niż grzejniki,

– typ układu urządzenia: powietrze woda, woda-woda, glikol-woda, etc.

Po przeanalizowaniu wszystkich tych czynników specjaliści są w stanie wybrać odpowiedni rodzaj pompy dla danego budynku, a także dopasować moc urządzenia tak, by optymalnie spełniało swoją funkcję.

Gruntowe kontra powietrzne pompy ciepła

Które z rozwiązań niesie ze sobą wyższe koszty, jeśli chodzi o montaż? Jak wynika z analiz, tańszą opcją jest powietrzna pompa ciepła, która jest dodatkowo łatwiejsza w instalacji – nie wymaga bowiem wykonania dodatkowych odwiertów. Ten układ ma jednak wadę – najlepiej działa latem, a zimą jego sprawność maleje. Pod tym względem lepsze są gruntowe pompy ciepła, które wyróżnia wysoka sprawność przez cały rok. Z powodu konieczności wykonania dodatkowych odwiertów, są to jednak urządzenia droższe w montażu.

Montaż pompy ciepła z dofinansowaniem

Choć zakup i montaż pompy ciepła wiąże się z niemałymi kosztami, jest sposób na to, by skorzystać z tego rozwiązania bez rujnowania domowego budżetu. Taką szansę daje program „Czyste powietrze” dzięki któremu, w zależności od dochodów, można zyskać nawet do 90% dofinansowania do inwestycji!

Jak widać z powyższych rozważań, pompa ciepła to urządzenie, która się opłaca. Koszt jej zakupu i montażu zwraca się w zaledwie kilka lat, a możliwość uzyskania dotacji czyni tę inwestycję jeszcze bardziej atrakcyjną!

Napisz do mnie