Odbierając mieszkanie w stanie deweloperskim stajemy przed wieloma decyzjami dotyczącymi jego wykończenia i aranżacji. Jedna z takich decyzji wiąże się z drzwiami wewnętrznymi. Drzwi w mieszkaniu pełnią rolę nie tylko użytkową, ale także dekoracyjną, dlatego przy tym zakupie należy zwrócić uwagę zarówno na ich parametry techniczne, jak i wygląd.

Drzwi wewnętrzne w mieszkaniu – czym powinny się charakteryzować?

Najpierw zastanówmy się, jakie pomieszczenia mają oddzielać drzwi. Jeśli szukamy drzwi do sypialni, warto postawić na takie o wysokich parametrach dźwiękoszczelnych, aby dźwięki dochodzące z innych pomieszczeń nie zakłócały mieszkańcom odpoczynku. W przypadku drzwi do salonu zwróćmy uwagę przede wszystkim na trwałość, a zatem na materiał, z którego są wykonane. Drzwi te będą prawdopodobnie używane najczęściej, w związku z tym mogą najszybciej się zużywać. Drzwi do salonu wykonane z litego drewna powinny tutaj najlepiej zdać egzamin. Zupełnie inne drzwi wybierzemy natomiast do łazienki. Powinny być nie tylko trwałe, ale też odporne na działanie wilgoci. Ponadto muszą spełniać normy związane z bezpieczeństwem, a więc posiadać odpowiedniej wielkości otwory wentylacyjne umożliwiające wentylację pomieszczenia.

Jaki styl drzwi wewnętrznych wybrać?

Drugą kwestią, nie mniej ważną w przypadku wyboru drzwi wewnętrznych, jest ich wygląd. Drzwi muszą pasować stylistycznie do poszczególnych pomieszczeń i całego mieszkania. W tym aspekcie wybór jest bardzo szeroki, więc na pewno znajdziemy odpowiadające nam wizualnie drzwi wewnętrzne. Kraków i inne duże miasta oferują bogatą gamę produktów, wśród których znaleźć można np.:

  • – drzwi w różnych wariantach kolorystycznych, od białych po czarne, poprzez odcienie brązu i szarości, a z myślą o pokojach dziecięcych także w wielu żywszych barwach,
  • – drzwi pełne, drzwi z dekoracyjnymi rzeźbieniami oraz drzwi przeszklone lub z lustrem,
  • – drzwi pojedyncze i podwójne,
  • – drzwi uchylne (klasyczne), przesuwne i harmonijkowe.

Wybór jest szeroki, a w związku z tym, dość trudny. Gdy brakuje nam własnych pomysłów, możemy skorzystać z porad architekta wnętrz lub profesjonalnego dekoratora.